Wygrana prof. Sł. Cenckiewicza. Prawomocne zwycięstwo w długoletniej walce z TW Bolkiem. Wczoraj sąd wydał wyrok na mocy, którego LW ma zakaz informowania, że Profesor dokonał sfałszowania (podrobienia lub przerobienia) dokumentów dotyczących tajnego współpracownika SB o pseudonimie TW”Bolek”. źródło; C. Gmyz………. Read more

By | May 15, 2025

Views: 309

Wygrana prof. Sławomira Cenckiewicza: Prawomocne zwycięstwo w długoletniej walce z TW „Bolkiem”

W długoletnim sporze sądowym między prof. Sławomirem Cenckiewiczem a byłym prezydentem Lechem Wałęsą zapadł prawomocny wyrok. Sąd orzekł, że Lech Wałęsa nie może publicznie twierdzić, iż prof. Cenckiewicz sfałszował dokumenty dotyczące tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa PRL o pseudonimie „Bolek”. 

W ramach wyroku, Wałęsa został zobowiązany do opublikowania własnoręcznie podpisanych przeprosin na swoich profilach w mediach społecznościowych – Facebooku i X (dawniej Twitter) – przez okres jednego miesiąca. Treść oświadczenia ma zawierać przeprosiny za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat rzekomego fałszowania dokumentów przez prof. Cenckiewicza. 

Dodatkowo, sąd nakazał Wałęsie wpłatę 30 000 zł na rzecz Fundacji im. O. Damiana de Veuster, organizacji związanej z Bractwem Świętego Piusa X. Wyrok jest prawomocny, co oznacza, że obowiązuje natychmiastowo, choć istnieje możliwość jego zaskarżenia do Sądu Najwyższego. 

Prof. Cenckiewicz skomentował wyrok na platformie X, podkreślając, że „klęska Wałęsy, jego obrońców i całej dziczy kłamczuchów jest faktem”. Zaznaczył również, że fundacja związana z Bractwem Świętego Piusa X zostanie beneficjentem jego zwycięstwa nad „figurą i symbolem kłamstwa III RP”. 

Sprawa ma swoje korzenie w pozwie z 2019 roku, w którym prof. Cenckiewicz zarzucił Wałęsie publiczne rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o rzekomym fałszowaniu dokumentów dotyczących TW „Bolka”. Dokumenty te, przejęte w 2016 roku z domu gen. Czesława Kiszczaka, zostały uznane za autentyczne przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie. 

Wyrok stanowi istotny precedens w kontekście ochrony dóbr osobistych i odpowiedzialności za publiczne wypowiedzi, szczególnie w sprawach o dużym znaczeniu historycznym i społecznym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *