Niespodziewane odkrycie w protokołach wyborczych: Trzaskowski traci 3 000 głosów

By | June 21, 2025

 

 

Warszawa, 21 czerwca 2025 – Po szczegółowej weryfikacji kart do głosowania w pierwszych ośmiu komisjach wyborczych w stolicy okazało się, że Rafał Trzaskowski dysponował w oficjalnych protokołach o 3 000 głosów mniej, niż wynikało to z rzeczywistych kart. Informację tę potwierdził przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej, dr Andrzej Górski, podczas nadzwyczajnej konferencji prasowej.

 

„To nieporozumienie proceduralne, które nastąpiło z przyczyn technicznych – przyznał dr Górski. – Przy przepisywaniu wyników z kart na formularze protokołów wyborczych wystąpił błąd systemu łączącego dane. Wstępne wyliczenia wskazywały, że powoduje to deficyt rzędu trzech tysięcy głosów.”

 

Jak doszło do pomyłki?

 

Do pomyłki miało dojść podczas skanowania kart na tzw. terminalach OCR, służących do elektronicznego odczytu głosów. W ośmiu komisjach – rozmieszczonych głównie na prawym brzegu Wisły – urządzenia kilkukrotnie nie zarejestrowały części kuponów wyborczych, co przełożyło się na niższe ostateczne sumy w protokołach komisji.

 

„Sprawdziliśmy proces od początku do końca – mówi jedna z członkiń komisji, Joanna Kalinowska. – Karty do głosowania były poprawnie wydane, wkładaliśmy je starannie do pudełek, ale przy późniejszym etapie urządzenia faktycznie odrzuciły fragment głosów.”

 

Reakcje sztabów wyborczych

 

Sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego natychmiast zażądał ponownego przeliczenia głosów. „Nie możemy pozwolić na błędy, które mogą decydować o losie całego hufca wyborców – oświadczył rzecznik sztabu, Piotr Nowak. – Domagamy się pełnej weryfikacji wszystkich komisji, aby upewnić się, że każdy głos będzie policzony.”

 

Z kolei obóz przeciwny – reprezentowany przez pełnomocnika kandydata Andrzeja Dudy, Marcina Zielińskiego – przyjął informację ze spokojem: „Błędy techniczne zdarzają się wszędzie. Ważne, że procedury przewidują kontrolę i poprawki. Nie ma tu żadnego spisku ani próby manipulacji.”

 

Możliwe konsekwencje

 

Eksperci prawni zwracają uwagę, że taka różnica może wpłynąć na ostateczne wyniki wyborów prezydenckich, zwłaszcza w kontekście minimalnych przewag procentowych. „Regulamin stanowi jasno, że w sytuacji stwierdzenia rozbieżności powyżej 0,5% liczby głosów należy przeprowadzić ponowne głosowanie lub przeliczenie” – przypomina prof. Katarzyna Wnuk z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Co dalej?

 

Miejska Komisja Wyborcza zapowiedziała, że do końca tygodnia zakończy ponowną analizę wszystkich protokołów ze 150 komisji w Warszawie. Wyniki będą przedstawione publicznie podczas specjalnej sesji Rady Warszawy, na którą zaproszeni zostaną przedstawiciele wszystkich sztabów oraz obserwatorzy międzynarodowi.

 

„Chcemy zagwarantować pełną przejrzystość – podsumował dr Górski. – Każdy obywatel musi mieć pewność, że jego głos został uczciwie policzony.”