Warszawa, 26 czerwca 2025 r. – Szok i niedowierzanie ogarnęły sztab wyborczy Marka Nawrockiego, który jeszcze tydzień temu był pewnym faworytem w wyścigu o urząd prezydenta. Jak się okazuje, wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich przyniosły niespodziewany zwrot akcji – Nawrocki przegrał, a nowe informacje sugerują, że mogły zaważyć na tym nie tylko głosy obywateli, ale również dramatyczne wydarzenia z ostatnich dni kampanii.
Wyciek maili i polityczny skandal
W poniedziałkowy wieczór, na mniej niż 48 godzin przed ciszą wyborczą, w sieci pojawiły się screeny z prywatnej korespondencji między Nawrockim a jednym z kontrowersyjnych biznesmenów powiązanych z byłym rządem. Treść wiadomości sugerowała możliwość politycznego handlu stanowiskami oraz obietnice ulg podatkowych dla wybranych spółek. Choć sztab Nawrockiego natychmiast zaprzeczył autentyczności materiałów, zaufanie społeczne do kandydata drastycznie spadło.
Ostatnie sondaże nie przewidziały tego obrotu spraw
Jeszcze w piątek wieczorem sondaże dawały Nawrockiemu 52% poparcia, przy 46% jego rywala – Rafała Kosteckiego. Jednak frekwencja w wielkich miastach – szczególnie w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu – sięgnęła rekordowego poziomu, co najwyraźniej przeważyło szalę zwycięstwa na korzyść kandydata opozycji.
Kontrola głosów i apel do SN
W nocy z wtorku na środę sztab Marka Nawrockiego wystosował oficjalny wniosek o ponowne przeliczenie głosów w siedmiu okręgach wyborczych, twierdząc, że doszło do „nieprawidłowości proceduralnych”. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła te zarzuty jako bezzasadne. Teraz sprawa trafi do Sądu Najwyższego.
Eksperci: „To koniec pewnej ery”
Politolog prof. Ewelina Sobolewska komentuje:
„Marek Nawrocki był symbolem twardej, konserwatywnej polityki. Jego przegrana oznacza nie tylko zmianę prezydenta, ale też możliwy koniec wpływów dawnego układu w Pałacu Prezydenckim. Wyborcy jasno pokazali, że chcą nowego otwarcia.”
Kostecki dziękuje wyborcom
W swoim pierwszym powyborczym wystąpieniu prezydent-elekt Rafał Kostecki podziękował obywatelom za „zaufanie i siłę zmiany”. Zapowiedział również zwołanie okrągłego stołu w sprawie reformy sądownictwa i mediów publicznych.
Co dalej z Nawrockim?
Czy Marek Nawrocki wróci do polityki, czy może na zawsze opuści życie publiczne? Najbliższe tygodnie pokażą. Jedno jest pewne – te wybory przejdą do historii jako jedne z najbardziej nieprzewidywalnych w III RP.