Iga Świątek walczy o brązowy medal olimpijski, pokonując Annę Karolinę Schmiedlovą w Paryżu

By | August 2, 2024

Światowa numer 1 otrząsnęła się po rozczarowującej porażce w półfinale i zapewniła sobie miejsce na podium, pokonując Schmiedlovą w trzech setach.

Iga Świątek zapewniła sobie miejsce na podium Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024, pokonując Annę Karolinę Schmiedlovą 6:2, 6:1 i zdobywając brązowy medal w Paryżu.

Numer 1 na świecie był zaledwie 24 godziny od druzgocącej porażki w półfinale z Zheng Qinwen , która doprowadziła Świątek do łez w wywiadzie w strefie mieszanej . Ale Świątek odzyskała siły w sposób zdecydowany po powrocie na kort w piątek, odrzucając niespodziewaną pretendentkę do medalu i stając się pierwszą Polką, która zdobyła medal w singlu kobiet na igrzyskach olimpijskich po 59 minutach na korcie Philippe-Chatrie

Tuż po czwartym zwycięstwie w Rolanda Garrosa, Swiatek była faworytką do zdobycia złota na igrzyskach olimpijskich rozgrywanych na jej ulubionym korcie. Po wygraniu trzech pierwszych meczów bez straty seta, pokonała trudny ćwierćfinał z amerykańską rywalką Danielle Collins, ale ostatecznie nie miała szans na najwyższe podium, stając naprzeciwko Zheng, zawodniczki, z którą nie przegrała w sześciu poprzednich spotkaniach.

Korzystając z rzadkiej okazji do rozegrania kolejnego meczu po przegranej w tenisie, Świątek w pełni wykorzystała drugą szansę, jaka jej została dana, i wygrała pięć gemów z rzędu po przegranej na początku meczu ze Schmiedlovą, byłą 26. tenisistką świata, która w ostatniej dekadzie zmagała się z brakiem konsekwencji.

29-letnia Słowaczka najlepiej gra na kortach ziemnych, wygrywając dwa z trzech tytułów WTA na wolniejszej nawierzchni. W maju pokazała oznaki powrotu do formy, zdobywając tytuł WTA 125K podczas turnieju Emilia-Romagna O

Ale Paryż okazał się zupełnie inną historią dla Schmiedlovej, która grała w niesamowitego tenisa, odnosząc kolejne zwycięstwa nad finalistkami Wimbledonu 2024, Jasmine Paolini i Barborą Krejcikovą, docierając do największego półfinału w swojej karierze. To właśnie tam uległa w dwóch setach nacierającej Donnie Vekic.

Wciąż walcząca o niespodziewany medal, Schmiedlova miała dobr isy start przeciwko niesfornej Swiatek, która popełniła 36 niewymuszonych błędów w przegranej z Zheng. Ale Polka szybko znalazła formę i wygrała 10 z 11 kolejnych gemów, co dało jej grę od brązu.

W walce o swój pierwszy medal olimpijski Świątek zdobyła dwie piłki meczowe i wykorzystała swoją pierwszą piłkę w ciągu niecałej godziny, kończąc w ten sposób swoje pierwsze igrzyska olimpijskie na wysokim poziomie. I’ve