Czterokrotna mistrzyni French Open i numer 1 na świecie Iga Świątek przegrywa w półfinale turnieju tenisowego w grze pojedynczej kobiet.

By | August 2, 2024

Paryż

CNN

Iga Świątek, polska zawodniczka numer 1 na świecie i najwyżej rozstawiona w turnieju tenisowym na Igrzyskach Olimpijskich, przegrała w czwartek w półfinale z Zheng Qinwen z Chin, co stanowi ogromną sensację w grze pojedynczej kobiet.

Świątek przegrała w dwóch setach, wynikiem 6-2 7-5. Polka była dominującą siłą na Roland Garros, gdzie zdobyła cztery tytuły mistrzyni French Open, w tym trzy z rzędu.

Świątek, która jest dominującą zawodniczką na kortach ziemnych w kobiecym tenisie, przystąpiła do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu jako zdecydowana faworytka do zdobycia złota.

„To naprawdę nie do opisania, jak bardzo jestem teraz podekscytowana,” powiedziała Zheng dla Olympics.com. „Pokonałam numer 1 na świecie, zawodniczkę, która od lat była niekwestionowaną mistrzynią na Roland Garros.

„Ta podróż nie była łatwa. Ponadto, grając ponad sześć godzin na korcie w ciągu ostatnich kilku dni i spędzając około ośmiu godzin na korcie w ciągu trzech dni, czułam, że napędza mnie czysta determinacja.

„Wiem, że w regularnym meczu kobiet, moja wytrzymałość mogłaby się skończyć po tak długiej grze. Ale z jakiegoś powodu, dzisiaj, moje poziomy energii pozostały wysokie przez cały czas. Byłam pewna, że nawet jeśli mecz przeszedłby do trzeciego seta, walczyłabym do ostatniego tchu.

„Nawet gdybym musiała grać kolejne trzy godziny dla mojego kraju, czułam, że mogłabym to zrobić. Pokonanie numer 1 na świecie na olimpijskiej scenie wiele dla mnie znaczy.”

Zheng zdominowała pierwszy set, ale pięciokrotna zwyciężczyni Wielkiego Szlema Świątek wydawała się być gotowa do wymuszenia tie-breaka w drugim secie, rozpoczynając go z impetem. Jednak Zheng zdołała wrócić ze stanu 0-4, wysyłając faworytkę do meczu o brązowy medal.

To pierwsza porażka Świątek na Roland Garros od 2021 roku.

Zheng, rozstawiona z numerem 6, zmierzy się w meczu o złoto z Donną Vekić z Chorwacji lub Anną Karolíną Schmiedlovą ze Słowacji. Chińska gwiazda miała bilans 0-6 z Świątek przed tym meczem.

Świątek zmierzy się z przegraną z meczu między Vekić a Schmiedlovą w meczu o brązowy medal.

Świątek przeszła przez turniej do tego momentu, tracąc tylko jednego seta w poprzednich czterech meczach. Na kortach ziemnych Polka grała z pewnością siebie w swoich początkowych meczach turnieju, aż do momentu, gdy w środę została zmuszona do tie-breaka przez Danielle Collins, zanim Amerykanka musiała się wycofać.

Ale Zheng sprawiała jej problemy na tym korcie w przeszłości. W 2022 roku, obecna zawodniczka numer 7 na świecie wygrała pierwszego seta z Świątek, która potem odbudowała się i ostatecznie pokonała debiutantkę na WTA Tour.

Zheng miała nieco bardziej dramatyczną drogę do finału. Przetrwała ostatnie dwa mecze w tie-breakach, w tym zakończyła karierę Niemki Angelique Kerber w ćwierćfinale w środę.