Coco Gauff przegrywa dwukrotnie, kończy swoje szanse na medal na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu bez medalu.

By | August 2, 2024

**PARYŻ** — Coco Gauff przegrała w deblu kobiet i mikście na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w środę, kończąc swoje pierwsze Letnie Igrzyska dzień po swoim płaczącym wyjściu w singlu.

“Na koniec dnia to już koniec,” powiedziała 20-letnia Amerykanka. “Postaram się wyciągnąć z tego coś pozytywnego i następnym razem spisać się lepiej.”

Gauff i jej amerykańska partnerka, Jessica Pegula, były najwyżej rozstawioną parą deblową kobiet, ale zostały wyeliminowane w drugiej rundzie przez czeski duet Karolina Muchova i Linda Noskova 2-6, 6-4, 10-5 w super tiebreaku. Potem, wieczorem, Gauff i Taylor Fritz odpadli z mikstu, przegrywając 7-6 (2), 3-6, 10-8 w super tiebreaku z Gaby Dabrowski i Felixem Auger-Aliassime z Kanady.

W olimpijskim tenisie super tiebreaki do 10 punktów, z dwoma punktami przewagi, są używane zamiast tradycyjnego trzeciego seta we wszystkich meczach deblowych.

We wtorek Gauff została pokonana przez Donnę Vekić z Chorwacji w prostych setach w trzeciej rundzie singla. Gauff, która była rozstawiona z numerem drugim w tym turnieju, pokłóciła się z sędzią krzesełkowym o decyzję sędziowską pod koniec meczu.

W sumie to było nagłe zakończenie Igrzysk dla kogoś, kto był chorążym USA podczas ceremonii otwarcia w piątek i, zaledwie kilka dni temu, mówił o nadziei na wyjazd z Miasta Światła z trzema medalami. Zamiast tego zakończyła z wynikiem 0 na 3.

“Oczywiście,” powiedziała Gauff, “myślałam, że mam dobrą szansę we wszystkich trzech konkurencjach.”

To był debiut Gauff na Igrzyskach Olimpijskich; zrobiła amerykańską drużynę tenisową na Tokio w wieku 17 lat trzy lata temu, ale była zmuszona zrezygnować po pozytywnym wyniku testu na COVID-19 tuż przed lotem do Japonii.

Gauff przybyła do Francji tym razem jako jedna z największych gwiazd w swoim, lub jakimkolwiek, sporcie.

Wygrała swoje pierwsze wielkoszlemowe mistrzostwo singlowe na US Open we wrześniu zeszłego roku, a swoje pierwsze wielkoszlemowe mistrzostwo deblowe na French Open w czerwcu – choć nie z Pegulą, która była kontuzjowana, ale z Kateriną Siniakovą z Czech.

Gauff również osiągnęła finał singla na French Open, przegrywając trofeum z Igą Świątek w 2022 roku. Ten wielki turniej rozgrywany jest co roku na kortach ziemnych w Roland Garros, tym samym obiekcie, który jest używany do organizacji meczów tenisowych na Igrzyskach w Paryżu.

Muchova była finalistką French Open w zeszłym roku, przegrywając z Świątek, a także dotarła do półfinału US Open, zanim przegrała z Gauff w meczu przerwanym na 50 minut przez protest klimatyczny.

Muchova wróciła do gry w czerwcu po dziesięciomiesięcznej przerwie spowodowanej operacją prawego nadgarstka.

Mecz środowy został opóźniony z powodu deszczu tuż przed tym, jak Noskova miała serwować na zakończenie drugiego seta, prowadząc 5-4. Gdy gra została wznowiona, Czeszki wygrały tego seta, a potem zdominowały super tiebreak.

“Szczerze mówiąc, czasami super tiebreaki do 10 punktów są trochę pechowe,” powiedziała Pegula. “One zagrały praktycznie idealny tiebreak.”

19-letnia Noskova zakończyła zwycięstwo wolejem.

Jej największe osiągnięcie do tej pory to wygrana nad Świątek w trzeciej rundzie Australian Open w styczniu. To sprawiło, że Noskova była pierwszą nastolatką, która pokonała numer 1 na świecie w Melbourne Park od 1999 roku.

“Stałam tam po prostu, pozwalając jej grać,” powiedziała Muchova z uśmiechem o swojej partnerce, “i tak wygrałyśmy.”