By | June 22, 2025

Miesiąc dla demokracji – opóźnienie zaprzysiężenia i plan naprawy państwa

Warszawa, 22 czerwca 2025 r.

W obliczu narastających kontrowersji wokół wyników wyborów prezydenckich i licznych nieprawidłowości wykrytych w protokołach głosowania, koalicja demokratyczna pod przewodnictwem Sejmu ogłosiła przełomową decyzję: zaprzysiężenie nowego prezydenta zostaje przesunięte o miesiąc. W tym czasie mają zostać przeprowadzone kluczowe reformy naprawcze oraz dokładne przeliczenie głosów.

Przeliczenie głosów i audyt komisji

Decyzja ta zapadła po ujawnieniu przez niezależnych obserwatorów, że w pierwszych 8 komisjach zanotowano różnice rzędu 3 tysięcy głosów na niekorzyść kandydata opozycji, Rafała Trzaskowskiego. Marszałek Sejmu, Elżbieta Szymczyk, zapowiedziała pełen audyt wyników i ręczne przeliczenie głosów w całym kraju.

„Nie możemy dopuścić, by cień nielegalności zawisł nad najważniejszym urzędem w państwie. Głos każdego obywatela musi być policzony uczciwie” – powiedziała Szymczyk w specjalnym oświadczeniu dla mediów.

Ustawa likwidująca „izbę kontroli”

Równolegle do przeliczenia głosów, Sejm przegłosował projekt ustawy znoszącej tzw. „izbę kontroli” w Sądzie Najwyższym – instytucję powołaną w czasach rządów PiS, która przez wielu prawników uważana była za nielegalną i podporządkowaną władzy wykonawczej.

Zgodnie z nową ustawą, to właściwa – niezależna – Izba Sądowa SN rozpatrzy ważność wyborów prezydenckich. Projekt został uchwalony błyskawicznie dzięki jednomyślności opozycji oraz głosom części rozłamowców z PiS.

Porządki w TK, KRS i KRRiT

Reforma obejmie także Trybunał Konstytucyjny, Krajową Radę Sądownictwa oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – instytucje, które w ostatnich latach były ostro krytykowane za upolitycznienie i brak transparentności.

Specjalna komisja parlamentarna ma przedstawić propozycje zmian personalnych i strukturalnych w tych organach do końca czerwca.

„To nie jest rewanż. To konieczna sanacja państwa po latach nadużyć i łamania konstytucji” – skomentował poseł KO, Marcin Domański.

Reakcje partii i obywateli

PiS nazwał działania „zamachem stanu” i zapowiedział protesty. Jednak według sondażu IPSO dla „Wiadomości Dnia”, 67% Polaków popiera decyzję o przesunięciu zaprzysiężenia i przeprowadzeniu audytu wyborczego.

Tysiące obywateli zebrały się wczoraj pod Sejmem, skandując hasła: „Chcemy prawdy!” i „Demokracja to nie fikcja!”.




Komentarz redakcyjny:
Przesunięcie zaprzysiężenia to decyzja bez precedensu w historii III RP, ale też znak, że polska demokracja dojrzewa i potrafi odpowiedzieć na kryzysy w sposób zgodny z konstytucją. Miesiąc dla demokracji może być początkiem nowego ładu.

Czy uda się oczyścić instytucje państwowe z politycznych wpływów? Czy wybory zostaną uznane za ważne przez niezależny sąd? Najbliższe tygodnie zadecydują o kształcie polskiej demokracji na lata.